Megtettem. Kipróbáltam, hogy milyen is ez a bizonyos intervall edzés, amiről már annyit hallottam, és amely állítólag sokkal jobban égeti a zsírt az emberről, mint a hagyományos szívfrekvencia zónás megközelítésében végzett cardio edzés. Nézzünk akkor egy kis elméletet a két edzésformával kapcsolatban.
Az biztos, hogy erősödik a szívizom
Az intervall edzés nagyobb és kisebb intenzitású szakaszokból áll. A nagyobb intenzitású szakaszban nő a perctérfogat, a bal kamrán több vérnek kell áthaladni, tehát a szívizom nagyobb intenzitással pumpál, a pihenő szakaszban viszont kevesebbet kell pumpálnia, de nagyobb erőkifejtéssel. Emellett fokozódik az anyagcsere is és az izmok fokozott terhelése és elernyedése révén az állóképesség is fokozódik. Sportolóknak a hosszú edzések mellé fejlesztették ki eredetileg is.
Miből nyeri a szervezet a többletenergiát?
Amikor hosszú ideig egyenletes terhelés alatt cardiozunk, akkor az oxidatív enzimek felszabadulásával a zsírsavak égetése zajlik le. Ám amikor az intervall edzés során a szervezet szélsőséges körülmények közé kerül azokat, a már glikogénként elraktározott cukrokat éli fel, melyek anaerob (oxigén jelenléte nélküli) bomlása következik be, melynek során a végtermék a tejsav. Magyarul azokat a raktárakat ürítjük ki ilyenkor, amik a sok-sok evés hatására fejlődik ki, és a szervezet vészhelyzet esetére tartogatja őket.
Cardio edzés háttere
A cardio edzés hátterében egy másik elmélet húzódik meg, méghozzá az, hogy van egy olyan pulzus sáv mindenki számára, amelyben, ha 45-50 percig tartjuk benne a szervezetet, akkor zsírt égetünk. Ha ezen zóna alatt vagy fölött van a pulzusunk, akkor nem égetünk zsírt. Persze ez sem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. Ez a módszer nagyon hatásos, ha nagy mennyiségű zsírtömegtől szeretnénk megszabadulni, amely puhább állagú, még differenciálatlanabb szerkezetben van jelen a szervezetben (zsírpárnák). Azonban, amikor a diétázó elér egy olyan pontra, mikor már csak 1-2 centiméter van rajta, akkor már hiába nyomjuk a hosszú cardio edzéseket, nem nagyon használ. Én is ugyanebbe a mókuskerékbe kerültem bele. Három éve edzem és csinálom a 45 perces cardio edzéseket, de semmi eredmény. Ráadásul már szervezetem is hozzászokott.
Az én tapasztalataim...
Bemelegítésként vawe-en 10 perc mini-intervall tréninget csináltam. Ami csupán azt jelenti, hogy kipróbáltam, és azt kell mondjam kellemesen bemelegített és biztosított egy emelkedett pulzusszámot nekem a súlyzós edzés alatt. A végén odaálltam az ellipszisre és kiválasztottam a megfelelő programot. Beütöttem, hogy 250 kalóriát szeretnék elégetni a gép pedig beállított nekem egy grafikon szerű ábrát. Az edzés alap terhelését be lehetett állítani, aztán pedig a terhelés változott automatikusan a program szerint. Átlag pulzusom 158 volt. A legmagasabb 180-nál (már írta a gép, hogy lassítsak), a legalacsonyabb 144 - 145 körül. Meglehetősen sokat izzadtam, aztán szaunával lazítottam. El kell mondjam nagyon jól esett, és időtakarékos volt 45 perc helyett 30 perc. Mindenesetre elhatároztam, hogy hétköznapi edzéseimet ez fogja meghatározni, hétvégenként pedig lemgyek cardiozni éhgyomorra.